Malzemeler

Malzemeler

Tariflerimde en sık kullandığım malzemelerden ve bu malzemeleri nerelerde bulabileceğinizden kısaca bahsetmek istiyorum. Kullandığım malzemelerin hepsinin ayrı ayrı faydaları var ve saymakla bitmez. Bu sebeple faydaları kısmına hiç girmeyeceğim. Özet olarak beyaz şeker ve beyaz undan uzaklaşınca alternatif ararken otomatik olarak sağlıklı ve faydalı besinlere yöneliyorsunuz. Bu doğal beslenme şekline alışınca dışarıda ya da paketlenmiş gıda yediğinizde vücudunuzda hissettiğiniz ağırlık ise kesinlikle çok rahatsız edici. Doğa bize bütün zenginlikleri sunmuş, kullanıp kullanmamak ise  bize kalmış. Katkısız, doğal malzemelerle yapacağınız tarifleri çocuklarınıza da içiniz rahat bir şekilde yedirebilirsiniz. Benim en sık kullandığım malzemeler kısaca şöyle:

Olgun muz: Kullandığınız muz ne kadar koyu renk olursa tatlıya vereceği şeker miktarı da artar ve tatlınız lezzetli olur.

Hurma: Ben genelde taze medjool hurması kullanıyorum. Hem daha tatlı, hem de oldukça etli bir hurma. Tazesini aldığım için sıcak suda bekletmeden kullanabiliyorum. Eğer siz kuru hurma kullanacaksanız kullanmadan önce yumuşaması için mutlaka sıcak suda bekletin.

Yulaf ezmesi: Artık bir çok markette yulaf ezmesi bulmak mümkün. Un yerine çok kullandığım bir malzeme. Tatlılar hem hafif hem de lezzetli oluyor.

Keçiboynuzu tozu: Aktarlarda ya da marketlerde bulabileceğiniz bir malzeme. Kakao yerine ya da kakao ile karıştırarak kullanabilirsiniz. Biraz farklı bir tadı var. Sade olarak sevmezseniz aynı oranda kakao ile karıştırmayı deneyin.

Hindistancevizi yağı: Türkiye’de henüz yeni yeni tanınan bir yağ. Doğal hali sıcakta sıvı, soğukta katı halde bulunuyor. Tadı çok hafif ve tatlılara kattığı lezzet harika. Benim çok sıklıkla kullandığım bir yağ. Özellikle kremalı tatlılarda kolay katılaştığı için çok iş görüyor. Hindistancevizi yağını alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta organik ve soğuk sıkım olması. İnternette ve bazı büyük marketlerde bulabilirsiniz.

Toz fındık / badem: Bu ürünleri hazır olarak alabileceğiniz gibi kendiniz evde çiğ haldeki badem ya da fındığı rondodan geçirerek de yapabilirsiniz.